产品货号:
Z29048
中文名称:
UBE2K抗体
英文名称:
Anti-UBE2K Antibody
产品规格:
100μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-UBE2K Antibody |
| 指标别名 | E2-25K;HIP 2;HIP2;HYPG;LIG;UBE2K;Ubiquitin carrier protein;Ubiquitin protein ligase |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse |
| 应用范围 | WB,ELISA |
| 基因名称 | UBE2K |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 计算分子量 | 22KD |
| 成分 | Liquid form in PBS containing 50% glycerol,and 0.02% sodium azide. |
| 纯化方式 | UBE2K antibody was affinity-purified from rabbit antiserum by affinity-chromatography using epitope-specific immunogen. |
| 浓度 | 1mg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | -20℃可保存1年,短期保存或频繁使用请置于4℃,可保存一个月,避免反复冻融。 |
| 背景资料 | The protein encoded by this gene belongs to the ubiquitin-conjugating enzyme family.This protein interacts with RING finger proteins,and it can ubiquitinate huntingtin,the gene product for Huntington's disease.Known functions for this protein include a role in aggregate formation of expanded polyglutamine proteins and the suppression of apoptosis in polyglutamine diseases,a role in the dislocation of newly synthesized MHC class I heavy chains from the endoplasmic reticulum,and involvement in foam cell formation.Multiple transcript variants encoding different isoforms have been identified for this gene. |
| Uniprot ID | P61086 |
| 基因名全称 | Ubiquitin-conjugating enzyme E2 K |
| 蛋白名全称 | Ubiquitin-conjugating enzyme E2 K |
| 推荐稀释比 | WB 1:500~2000 ELISA 1:5000~20000 |
相关搜索:UBE2K抗体,UBE2K多抗,Anti-UBE2K Antibody
